A bűzös holyva ökológia átka?

Blogs » Blog - RisleyAddix » A bűzös holyva ökológia átka?
RisleyAddix (38)
Fetisist, Switch
Male, Hetero
  • Has public albums 
  • Has public self pictures 
  • Has blog 
  • Attends an event 
Entries filtered by time 2025. 03. (19)
2025. 02. (9)
02. 27. 16:05 | Appeared: 105x

Ezt a témát sok irányból meg lehet fogni. Az esztétikai részével fogom kezdeni, mert az tűnik kézenfekvőnek.

Sokan ódzkodnak a dögevőktől, egyfelől rémisztőnek tartott külsejük, másfelelől étkezési szokásaik miatt, pedig kevés náluk hasznosabb élőlény létezik.


Ilyenek többek közt a keselyű, a hiéna és a bűzös holyva is. Utóbbi részben ragadozó, részben dögevő. Előbbi minőségében többek közt előszeretettel fogyasztja el a spanyol csigákat, amik a poloskák mellett a legtöbb kertész esküdt ellenségeinek számítanak, ha túlzottan elszaporodnak.


De miért érdekes a bűzös holyva? Sokáig a nevét sem tudtam és skorpiónak hittem (hasonló kinézete és farka miatt).


A bűzös holyva, ahogy magyar neve is mutatja egy olyan anyagot bocsájt ki magából, ami ragadozói számára kellemetlen szagú, de állítólag az emberek gyümölcsös illatúnak érzik. Nem tudom, hogy így van-e még sosem szagolgattam bűzös holyvát.


Az állat angol neve is kifejezetten izgalmas: Devil's coach horse beetle. Az ördög kocsijának/fogatának lóbogara. (Köszönöm az üzenetben kapott korrekciót)


Itt vissza is térnék a blog elejéhez: baljós kinézete miatt, legalább a középkor óta az ördöggel kötik össze ezt a bogarat. Vannak akik szerint, ha eltapossuk őket, az ördög maga fog bennünket megátkozni, míg mások szerint előre meredő farkával képes átkot szórni ránk.


Felmerült bennem a kérdés, hogy aki megment egy bűzös holyvát ( például a vízből), azt meg fogja áldani az ördög, netán az ördög öreganyja?


Szimbolikájában a bűzös holyva azonban többek közt a határok élés meghúzását is jelképezi.


Még idecsatolnám érdekességként Sámson történetének (Bírák 13-16.) egy izgalmas részét is, amikoris a hős egy döglött oroszlán testéből mézet evett, amiből szüleinek is adott.


Mi a jelentősége ennek? Bevallom fogalmam sincs, de szerintem nagyon nem illik a történetbe. Ha csak mézről lenne szó, az más lenne.


A keselyűkkel, hiénákkal és más dögevőkkel szemben, egy állati tetemből mézet lakmározó (és egyébként prostizó) Sámsonnak nem hallottam soha rossz hírét. Ennyit számítana a marketing?


Comments (4)


#470752 | 02. 27. 17:31
Köszönöm. Most én is tanultam valamit :).
#470751 | 02. 27. 17:10
A legtöbb ragadozó egyben dögevő is, és fordítva. Az infrakamerák elterjedése óta tudjuk, hogy a hiénák éjszaka sikeres vadászok. Ám a kevésbé sikeres, viszont erősebb oroszlánok einstandolják a zsákmányukat, és nappal a szafaribusz utasai jóllakott oroszlánokat látnak heverni a tetem mellett, a hiénák pedig éhesen kerülgetik őket, és megpróbálnak hozzájutni a saját zsákmányuk maradékához. (Minden hasonlóság emberi tarsadalmakhoz csakis a véletlen műve lehet.)
#470749 | 02. 27. 16:41
Örülök. A babonás részének én is ma jártam utána :).
#470748 | 02. 27. 16:40
Ma is tanultam valamit..🙃






 
We use cookies to provide security and user-friendly features when you visit our website as well as to collect statistical data. More information: Privacy Policy