Bele-bele olvasgatok a blogokba és eszembe jutnak számomra fontos témák. Hogy ki fizessen? Erről nem beszélnék, vagyis más kontextusban igen.
A bolygót szétszennyezzük az összes lehetséges módon. Tavaly nyáron több tyúkom is elhullott az extrém melegtől, most télen is kettő, a kiugróan és tartósan hideg időjárástól.
Az étteremben kifizeti a számlát? Én is szoktam ezen gondolkodni. De a vágóhídak, az akkugyárak, a Temu és társaik környezeti lábnyomát ki fogja megtéríteni?
A bolygó számláját ki fizeti meg?
Comments (12)
Ha jól emlékszem, talán Fukuyama fogalmazta meg (de lehet, hogy tévedek), hogy előbb-utóbb a vállalatok önkéntes vállalásokat fognak tenni arra nézve, hogy hozzájáruljanak az élhetőbb bolygó megteremtéséhez. Ezt, ha jól emlékszem arra alapozta, hogy előbb-utóbb a környezeti ártalmak elérik azt a szintet, hogy a társadalmak számára fontos kérdéssé válik, amire politikai mozgalmak épülnek majd és ezek a politikai mozgalmak pedig meg fogják teremteni azokat az előírásokat, amelyek majd szabályozzák a vállalatokat a környezetszennyezés terén. Más kérdés, hogy amikor ezt megfogalmazta, még nem igen ismerte a "greenwashing" fogalmát és én némileg szkeptikus vagyok, hogy egy ilyen sokváltozós, lassúnak tűnő történet elegendő lesz-e ahhoz, hogy a komolyabb katasztrófáknak elejét vegye.
A másik megoldás, ami nem a liberálisok, hanem a zöldek felől érkezik, hogy a fogyasztásunkkal büntetni kell azokat a szereplőket, akik hozzájárulnak a környezetünk megterheléséért, tehát az egyéni szint felől éri nyomás ezeket a szereplőket. Ezzel meg az a probléma, hogy az átlagember láthatóan nem fogja a fogyasztását feladni, arról nem is beszélve, hogy a globális Dél országai joggal hánytorgathatják fel azt, hogy az ő társadalmaik még nem mentek keresztül azon a változáson, ami a globális Északon a fogyasztói társadalmak megszületését jelentette, tehát először ott kell a fogyasztást visszavenni, ők majd csak akkor állnak neki, ha elérték a globális Észak életszínvonalát.
Ennek alapján a válasz a kérdésedre úgy tűnik az, hogy majd az eljövendő nemzedékek fogják megfizetni.
De bárkinek szívesen megmutatom a baromfiudvarom élőben.
Persze nem kritizálni akarom a munkásságodat...
De hogy a témánál maradjunk: Szerintem tiszta vizet kellene önteni végre a pohárba azzal kapcsolatban, hogy az utóbbi években tapasztalható klímaváltozás mennyire írható az emberi tevékenység számlájára és mennyire természetes folyamat.
Mielőtt még végleg elítéljük az Embert
Mert sokan sok mindent mondanak.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20250217/csontig-hatolo-hideg-idojaras-voros-kod-lepett-eletbe-magyarorszagon-741991
https://m.youtube.com/watch?v=ASOrt2l0VO8&pp=ygUMZ3l1bGFpIGl2w6Fu
A temu és társai előtt is őrült módon szennyezett az ipar, az energetikai cégek, a hajózás, a repülők stb stb... Elektromosság a jövő, környezetkimélő közlekedés, aztán jöttek az akugyárak, bányászat a belevalóért.. De a kisembert a kissebb léptékü dolgok is gondolkozásra késztetik.. Akkor lesz itt igazán végzetes baj, ha már gondolkodás sem lesz... Szerintem.