A bolygót ki fizeti meg?

Blogs » Blog - RisleyAddix » A bolygót ki fizeti meg?
RisleyAddix (38)
Fetisist, Switch
Male, Hetero
  • Has public albums 
  • Has public self pictures 
  • Has blog 
  • Attends an event 
Entries filtered by time 2025. 03. (19)
2025. 02. (9)
02. 24. 17:49 | Appeared: 182x

Bele-bele olvasgatok a blogokba és eszembe jutnak számomra fontos témák. Hogy ki fizessen? Erről nem beszélnék, vagyis más kontextusban igen.


A bolygót szétszennyezzük az összes lehetséges módon. Tavaly nyáron több tyúkom is elhullott az extrém melegtől, most télen is kettő, a kiugróan és tartósan hideg időjárástól.


Az étteremben kifizeti a számlát? Én is szoktam ezen gondolkodni. De a vágóhídak, az akkugyárak, a Temu és társaik környezeti lábnyomát ki fogja megtéríteni?


A bolygó számláját ki fizeti meg?


Comments (12)


#470576 | 02. 25. 12:09
Amíg gazdaságok úgy tudnak kiemelkedni (pl Kína, India) hogy finoman szólva figyelmen kívül hagyják a környezetvédelmet, akkor sajnos nem sok minden fog változni.Kínában már terelődik a figyelem a környezetvédelem felé, de az utolsó pillanatban vannak:élehetetlen területk, alig van ivóvíz, a levegő szőrnyű, a tengerek tele mindennel. India még itt sem tart, csak törekszik a világhatalomra, miközben ez az egész bolygóra hatással van.Kínában volt "szerencsém" megtapasztalni magam is, Indiába sose szeretnék menni. Másik: saját munkámból tudom, hogy a "fenntarthatósági" jelentések, politikák, vállalások nagy humbuk az egész. Minimális eredmény, csak kijelentések a jövőre nézve, amiket megvalósíthatatlannak látok jelenleg.
#470568 | 02. 25. 09:00
Az a helyzet, hogy a jelenlegi kapitalista berendezkedésben nincs gazdája annak, hogy ki fizeti meg a környezetterhelést. A termeléstől a fogyasztási húzódó láncban egyszerűen nincs olyan pont, ahol valamelyik szereplő kifizetné az adott termék környezeti terhelését.
Ha jól emlékszem, talán Fukuyama fogalmazta meg (de lehet, hogy tévedek), hogy előbb-utóbb a vállalatok önkéntes vállalásokat fognak tenni arra nézve, hogy hozzájáruljanak az élhetőbb bolygó megteremtéséhez. Ezt, ha jól emlékszem arra alapozta, hogy előbb-utóbb a környezeti ártalmak elérik azt a szintet, hogy a társadalmak számára fontos kérdéssé válik, amire politikai mozgalmak épülnek majd és ezek a politikai mozgalmak pedig meg fogják teremteni azokat az előírásokat, amelyek majd szabályozzák a vállalatokat a környezetszennyezés terén. Más kérdés, hogy amikor ezt megfogalmazta, még nem igen ismerte a "greenwashing" fogalmát és én némileg szkeptikus vagyok, hogy egy ilyen sokváltozós, lassúnak tűnő történet elegendő lesz-e ahhoz, hogy a komolyabb katasztrófáknak elejét vegye.
A másik megoldás, ami nem a liberálisok, hanem a zöldek felől érkezik, hogy a fogyasztásunkkal büntetni kell azokat a szereplőket, akik hozzájárulnak a környezetünk megterheléséért, tehát az egyéni szint felől éri nyomás ezeket a szereplőket. Ezzel meg az a probléma, hogy az átlagember láthatóan nem fogja a fogyasztását feladni, arról nem is beszélve, hogy a globális Dél országai joggal hánytorgathatják fel azt, hogy az ő társadalmaik még nem mentek keresztül azon a változáson, ami a globális Északon a fogyasztói társadalmak megszületését jelentette, tehát először ott kell a fogyasztást visszavenni, ők majd csak akkor állnak neki, ha elérték a globális Észak életszínvonalát.

Ennek alapján a válasz a kérdésedre úgy tűnik az, hogy majd az eljövendő nemzedékek fogják megfizetni.
#470537 | 02. 24. 21:48
A vadmadarak közül is sok elpusztult ebben az időjárásban. Vannak olyan tyúkjaim is, akik kint alszanak (maguktól)

De bárkinek szívesen megmutatom a baromfiudvarom élőben.
#470535 | 02. 24. 21:45
A következő glaciális fogja kiállítani a számlát. Ha mázlink van, alig 2000 év és itt is van.
#470534 | 02. 24. 21:44
Nem tudom miből vannak a tyúkjaid, de ekkora hőmérsékletesést tolerálniuk kéne nem? Vagy nem aljaztál be nekik megfelelően...?!
Persze nem kritizálni akarom a munkásságodat...
De hogy a témánál maradjunk: Szerintem tiszta vizet kellene önteni végre a pohárba azzal kapcsolatban, hogy az utóbbi években tapasztalható klímaváltozás mennyire írható az emberi tevékenység számlájára és mennyire természetes folyamat.
Mielőtt még végleg elítéljük az Embert
Mert sokan sok mindent mondanak.
#470533 | 02. 24. 21:41
De ezt azt hiszem mások is tapasztalták:

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20250217/csontig-hatolo-hideg-idojaras-voros-kod-lepett-eletbe-magyarorszagon-741991
#470532 | 02. 24. 21:38
Solymáron.
#470528 | 02. 24. 21:21
Hol tapasztaltál kiugróan és tartósan hideg időjárást?
#470521 | 02. 24. 18:23
Igaz, de a kisember számára is van kiút. És minél többen cselekszenek is, annál nagyobb lehet az eredmény. Gyulai Iván tanításait (is) érdemes meghallgatni és megfontolni:

https://m.youtube.com/watch?v=ASOrt2l0VO8&pp=ygUMZ3l1bGFpIGl2w6Fu
#470520 | 02. 24. 18:18
A válasz sajnos roppant egyszerű: a kisember fizeti meg a nagytőke számára.
#470519 | 02. 24. 18:17
Olyan sok a gondolkodó ember, aki ráadásul tesz is valamit?
#470518 | 02. 24. 18:16
Azért ugye ez nem friss probléma.
A temu és társai előtt is őrült módon szennyezett az ipar, az energetikai cégek, a hajózás, a repülők stb stb... Elektromosság a jövő, környezetkimélő közlekedés, aztán jöttek az akugyárak, bányászat a belevalóért.. De a kisembert a kissebb léptékü dolgok is gondolkozásra késztetik.. Akkor lesz itt igazán végzetes baj, ha már gondolkodás sem lesz... Szerintem.






 
We use cookies to provide security and user-friendly features when you visit our website as well as to collect statistical data. More information: Privacy Policy