Olykor a valóság éppen az ellenkezője annak, mint ami a felszínen látszik. A legszemléletesebb példák erre a jelenségre az optikai illúziók: a vasúti sínek, természetesen, soha nem érnek össze a távolban, ahogyan a vízbe dugott bot sem törik ketté sosem. Az igazság – ezekben az esetekben – kontraintuitív: ellentétes természetes intuícióinkkal, a józan eszünkkel.
Abból azonban, hogy ilyesmi létezik, még nem következik, hogy mindig ez lenne a helyzet. Éppen ellenkezőleg: minden okunk megvan arra, hogy azt tekintsük kivételes esetnek, amikor cserben hagy ítélőképességünk, és legalábbis erős bizonyítékokat várjunk el a nehezen hihető tézisek alátámasztására. Lehetséges, hogy van, aminek érdemes jobban hinni, mint a saját szemünknek - de az egészen biztos, hogy akármiben azért nem érdemes jobban megbízni, mint legbensőbb sugalmazásainkban.
Maradva az illúzióknál: azt a meggyőződésemet, hogy a vasúti sínek minden látszat ellenére sem érnek össze a távolban, nem indokolhatom pusztán azzal: hiszen csak rá kell nézni! Ehelyett mondjuk, fel kell hívnom a figyelmet azokra a lehetetlen következményekre, amelyek a kiinduló, téves feltételezésből következnének (ti., hogy így minden vonat kisiklana); vagy kézen kell fognom a kételkedőket, és sínek mentén sétálgatva újra és újra megmérni a sínpárok távolságát, bizonyítva, hogy azok változatlanok; vagy valami effélét. Mivel látnivaló, hogy amit képzeletbeli kritikusaim mondanak, abban van igazság: a látszat tényleg tökéletesen ellentmond nekem - semmiképp sem rázhatom le őket egy türelmetlen vállrándítással. Mármint persze, csak abban az esetben, ha van bennem némi intellektuális tisztesség.
Az az elképzelés hogy a(z ön)bántalmazás bármilyen fajtája összeegyeztethető lenne a(z ön)szeretettel, vitán felül kontraintuitív feltevés: a józan eszünk ennek éppen az ellenkezőjét súgja nekünk. Fájdalmat okozni rendszerint annak szeretnénk, aki iránt gyűlöletet, esetleg félelmet érzünk. Ettől még persze akár igaz is lehet a tézis – hiszen, természetesen, a sínek sem érnek össze a távolban. Az viszont egészen biztos, hogy egy ennyire meghökkentő alapvetés alátámasztásához sokkal több kéne a Wikipédiából kimásolt néhány bekezdésnél, vagy pár fölényeskedő hivatkozásnál félig sem értett „tudományos” elméletekre.
Mármint persze, csak abban az esetben, ha van bennünk némi intellektuális tisztesség.
Comments (0)