2021. 12. 19. 20:25 | Appeared: 762x
Sokféle műveltséget kérnek számon/várnak el tőlünk.
Előző blogot olvasva jutott eszembe, hogy régebben írtam erről (nem ide). Index főoldalon is sokáig fent volt.
2016. január 13.
Az udvariassági köröket most kihagyom, pedig lehetne sokáig dicsérni a műsort és főleg a műsor lelkét, Gundel Takács Gábort.
Tegnap, a keddi adásban volt egy kérdés a gráfelméletről. Szegény Gundinak szemmel láthatólag már attól fájdalmai voltak hogy ki kellett mondania egy ilyen csúnya szót. Nem kellett túljátszania, láthatólag belülről jött neki ez a fájdalmas érzés, csak egy leheletnyit tett rá, hogy vicces legyen. "Ugye nem kell most a gráfelméletről beszélnem? Ugye nem?! Higgyék el hogy ez egy fontos dolog." A közönség persze nevetett.
Ha lenne lehetőség a műsorvezetőt is leejteni, akkor én most kinyitottam volna alatta a csapóajtót.
Történelmi, irodalmi kérdésekről percekig el tudnak beszélgetni. Mert vagy tudta eleve, vagy felkészült rá, utánaolvasott. Egyik előző kérdésnél a Zrínyi-vadkan problémához is "nagyon fontos" információkkal szolgált. Miért érzi úgy minden humán beállítottságú ember hogy ezek fontosabb dolgok, mint például a tranzisztor működési elve? [ Vagy a bit definíciója, ugye, ugye!] Ha valaki összekeveri a két híres Zrínyi Miklóst, neadjisten pár évtizeddel eltéveszti a vadkantámadás időpontját, akkor bizony felsőbbrendűen kiigazítják. Az általános műveltség fontos része, ezt tudni kell! Igaz lehet, de a reál tárgyak alapjainak ismerete is az. Nem hiszem el hogy olyan aggyal, mint Gundelé, nem lehetne felfogni néhány egyszerű matematikai vagy technikai alapelvet. És ha hajlandó megérteni, akkor egyszerű magyarázattal a nézők felé is közvetíthene egy kis reál ismeretterjesztést is.
Ha a gráfok helyett Steffi Graf lett volna a kérdés, biztosan kaptunk volna pontos információkat arról, hogyan ütögette a kis sárga labdát Steffi. Mikor, hol, mit nyert, ki a férje. Nagyon fontos tudás, tényleg...
Hogy mi tartozik az "általános műveltség" nagy kosarába, azt túlnyomó részt a humán műveltségűek döntik el, illetve alakítják ki a közfelfogást. Az ilyen apró gesztusok, amit Gundi előadott a tegnapi műsorban, sajnos teljesen természetes, fel sem kapja a fejét senki, sőt jópofa hogy mennyire kiveri a hideg már a gráf szó említésétől is. De ha valaki nem tudja hogy mi történt 1387. decemberében, az már szégyen. Vagy nem ismeri az 1957-es foci vébé gólkirályát. (Ja, hogy abban az évben nem volt vb, de primitív vagyok.)
Nem szoktam senkit vizsgáztatni, de néha azért feltennék pár egyszerű - tényleg egyszerű - kérdést:
- Saccold meg hány tranzisztor van a mobilodban! (százszoros eltérés még elfogadható!)
- Elektromos motor alapjai (csak a lényeg: mitől forog)
- ha az előző túl bonyolult: wc tartály működése
- mi a differenciálegyenlet (csak annyit, hogy mire jó, mire alkalmazzák?)
- kovalens kötés (bármi, ami eszedbe jut róla)
Szerintem az lenne normális, ha nem az lenne a műveletlen, aki nem tudja hogy mit gondolt József Attila, amikor bekötötte a cipőfűzőjét, hanem aki nem tudja kapásból a fenti kérdésekre a választ.
Comments (0)