Reakció II. Az ösztönös bizalom

Blogs » Blog - Azurit » Reakció II. Az ösztönös bizalom
2017. 09. 02. 15:24 | Appeared: 1136x
A bizalom szó jelentését valamennyire sejtem már. Lássuk most a másik, nem kevésbé bonyolult szót és a kapcsolatuk.

A bizalom értelmetlen lenne, ha csupa tökéletes isten között élnénk. Eszembe jutnak Lao Ce szavai:
"
az út ha elvész, itt az erény
az erény ha elvész, itt a szeretet,
a szeretet ha elvész, itt az erkölcs,
az erkölcs ha elvész, itt a tisztelet.
A tisztelet
a hűség és bizalom hiánya,
a zűrzavar kezdete."

A bizalom azért van, mert a világban a rossz jelen lévő. És mivel a rossz sokaság, a bizalom ritkaságával válik értékessé.

Ha az ösztönös bizalmat keresem, akkor először következő helyekre nézek be, hátha ott lakik. Eredendő bizalom, tudatelőttes bizalom, tudatalatti bizalom.

Eredendő bizalom: A rossz tudását megelőz bizalom. Ahogy nekem sem, úgy "Nem adatott meg mindenkinek // A balgaság, mely a füvekben ég,". Bár úgy sejtem, a félelem is velünk született, az biztos, hogy a megtanult és elraktározott rosszal már csökken a világba vethető bizalmunk. Ez persze nem azt jelenti, hogy néhány éves korunkra már lehetetlen lenne megbízni bármiben is, hanem, hogy felelősek vagyunk a bizalmunk tolerancia küszöbéért. Felelősek vagyunk érte, hogy a sérüléseinket hogyan kezeljük, és mennyire vagyunk képesek helyre állítani a bizalmukat másokban.
Van, aki könnyebben és mélyebben sérül, ők vélhetően hátrányból indulnak a bizalomért folytatott munkában. Általában elmondható, hogy Azúr olyan embereknél látta, hogy lassan, óvatosan tudták csak kiépíteni a bizalmat, akik sok, komoly lelki sebet hordoztak. Nekik több biztosíték kellett arra nézve, hogy a másik nem kíván ártani nekik. Akik kevesebb sebet hordoznak, könnyebben és gyorsabban bíznak meg másokban.

A tudatelőttes bizalomnak azt nevezném, amikor bizonyos markerket gyorsabban dekódolunk, mint az a tudatos tartományunkba elérne. Egy nyílt tekintet, egy őszinte mosoly, egy megnyugtató, mély hangszín azt az érzetet keltheti, hogy a másikban megbízhatunk. Ezek a markerek persze félre is vezetnek, de ha igaza van az evolucionistáknak, főleg olyan emberek és prehumaniták ivadékai vagyunk, akik jól és gyorsan fejtették meg a másik szándékát.

Tudatalatti bizalomnak tartanám azokat a motívumokat, amelyek már saját életünk tapasztalatai alapján épültek be az életünkbe, és gyorsabban működnek, mint a tudatos gondolkodás. Miért bízom meg jobban a barna hajú nőkben, és kevésbé a szőkékben? Tök egyszerű: a korábbi élményeim a barna hajú nők felé billentik a mérleget. És bár az éppen velem szemben lévő nőnek semmi köze nincs a korábbi barnákhoz és szőkékhez, emlékeztetni kell magamat arra, hogy itt is tesztelni kell a mintázatokat, mielőtt eldöntöm, hogy Ő megbízható-e, vagy nem. Ezek az előítéletek is hasznosak az ember életében, csak nem árt, ha folyton felülbíráljuk őket...

És ha már az ösztönös bizalom irányában kutatunk, érdemes benézni néhány rossz ajtó mögé is, hogy nem tévedt-e el a fogalmunk... Mondjuk a naivitás, a szexuális izgalom, a felelőtlenség, az elvárások és még ki tudja kiknek a sötét sarkaiban...

Comments (0)


Noone has commented this blog entry.






 
aaaaaaaaaaaa